Po pôrode chcú príbuzní vidieť matku a dieťatko čo najskôr. Príliš skoré a časté návštevy však môžu byť naozaj vyčerpávajúce a stresujúce. Prečítajte si, ako stanoviť základné pravidlá pre návštevu novorodenca.
Narodenie vášho dieťatka je udalosť, ktorú by ste chceli zdieľať s celým svetom. Predtým, ako dovolíte, aby vás tento svet premohol radosťou, zistite, ako a aké pravidlá stanoviť, čo vám a vášmu dieťaťu umožnia získať dostatok odpočinku a intimity.
Prvé dni s dieťaťom sú najdôležitejšie okamihy v živote vás a vášho partnera. Sú to krásne, ale aj ťažké momenty. Ihneď po pôrode matka a dieťa potrebujú pokoj a pohodu. Nie každý tomu rozumie. Niektorí ľudia netrpezlivo očakávajú, kedy uvidia vaše dieťa a môžu prísť bez ohlásenia, čo nie je príjemné prekvapenie. Najmä v situácii, keď bol tažký pôrod a telo matky potrebuje regeneráciu.
Preto ešte pred pôrodom dajte vedieť svojej rodine a priateľom, aby počkali, kým im neoznámite, že ste pripravení na návštevy.
Postarajte sa o svoje pohodlie, ale aj pohodlie ostatných mamičiek v nemocničnej izbe. Každá žena, ktorá porodila, má po pôrode právo na pokoj, ticho a úctu k intimite. Preto, ak sa chcete stretnúť so svojou rodinou, pozývajte iba tých najbližších, pri ktorých sa budete cítiť pohodlne v nočnej košeli alebo pri dojčení.
Ale ak sa necítite na žiadne návštevy v nemocnici, máte právo povedať „nie“. Pôrod je jedným z najťažších a najvyčerpávajúcich životných zážitkov.
Nikomu sa nepáčia neohlásené návštevy, najmä čerstvým rodičom, ktorí majú veľa nových povinností, ako napríklad ukladanie dieťaťa na spanie, kŕmenie, prebaľovanie a kúpanie. Starostlivosť o nového člena rodiny sa spočiatku javí ako zlý sen a nie je ľahké ju robiť. Preto pokojne môžete povedať svojim priateľom a rodine, aby neprišli bez ohlásenia, inak nebudú môcť počítať s vašou pohostinnosťou.
Najbližšiu rodinu môžete pozvať už niekoľko dní po pôrode. Najmä vtedy, keď je vaša matka alebo svokra ochotná pomôcť s dieťaťom. Ich návšteva potom nebude len spoločenským potešením, ale umožní vám aj chvíľku odpočinku.
Vašich priateľov a vzdialených príbuzných pozývajte až o pár týždňov po pôrode. Aby ste sa vyhli preplnenému domu, naplánujte si v kalendári návštevy so svojím partnerom. Naraz pozvite nie viac ako dvoch alebo troch ľudí. Vďaka tomu sa vyhnete hluku a veľkému množstvu podnetov, ktoré môžu vaše dieťa vystrašiť a unaviť.
Čas návštevy by nemal prekročiť jednu aleben a pol hodiny. Najlepšie je dohodnúť si čas návštevy so svojimi hosťami vopred, aby ste nemuseli byť počas návštevy hrubí. Vysvetlite svojim hosťom, prečo sa neodporúča dlhšia návšteva. Môžete sa spoľahnúť na argument, že novonarodené dieťa nie je pripravené na záplavu nových podnetov.
Pamätajte! Pre novorodencov je každodenná rutina mimoriadne dôležitá. Príliš dlhé návštevy ho môžu vyrušiť.
Niektorí to pochopiteľne nepochopia a boli by ochotní byť na návšteve celé hodiny. Ak ale vaši priatelia zostávajú príliš dlho, nebojte sa im povedať: „Milí priatelia, už som unavená a dieťa si žiada moju pozornosť. Dnes sa musíme rozlúčiť, ale môžeme si zorganizovať ďalšie stretnutie. " Pravdepodobne všetci hostia vašu žiadosť pochopia a prijmú.
Zdravie novorodenca je najdôležitejšia vec. Jeho imunitný systém sa práve začína vyvíjať, preto požiadajte hostí, aby pred návštevou potvrdili, že sú zdraví. Neváhajte, a odmietnite návštevu svojej tety, ktorá hovorí, že má „iba výtok z nosa“. Zdvorilo ju požiadajte, aby prišla inokedy.
Je dobrým zvykom si umyť ruky, kedykoľvek sa vrátite domov. Nie každý to však praktizuje. Preto v prípade kontaktu s novorodencom (napr. hladenie rúk a hlavy) a vecí novorodenca požiadajte návštevníkov, aby si dôkladne umyli ruky.
Látky obsiahnuté v cigaretách a zápach cigaretového dymu aj na odevoch môžu dráždiť dýchací systém novorodenca. Preto, keď niekto potrebuje fajčiť, dajte mu vedieť, že musíte ukončiť návštevu.
Niektoré deti sú vo všeobecnosti citlivejšie na pachy. Takže môžete zdvorilo poprosiť svojich blízkych, že viete, že majú slabé stránky pre silné parfumy, ale aby ich v deň návštevy nepoužívali.
Zdanlivo zdravý predškolák môže byť vo fáze inkubácie infekčného ochorenia, ktorého príznaky sa objavia až po niekoľkých dňoch, napr. kiahne alebo šarlach. Preto by sa návštevy predškolských detí mali obmedziť na minimum.
A keď už je takéto dieťa pozvané na návštevu dojčaťa, uistite sa, že nebude kričať a nebude ho strašiť. Zastavte všetky jeho pokusy o zdvihnutie a nosenie dieťaťa.
Vy rozhodujete, čo môžu vaši hostia robiť. Vaša mamička alebo svokra budú pravdepodobne chcieť novorodenca objímať a vy s tým môžete súhlasiť, ale odovzdávanie dieťaťa z jednej ruky do druhej nie je príliš vhodné, nakoľko ho to môže vystrašiť.
Tiež nie je veľmi múdre, aby vaši blízky novorodenca bozkávali. Môžu byť nosičmi baktérií a vírusov, ktoré síce dospelému neubližujú, ale môžu ublížiť ďeťom. Všetko, čo musíte urobiť, je ukázať dieťatko na rukách a dať ho do kočíka, detskej postieľky alebo ho držať v náručí.
Hluk, zvonenie telefónu, zvýšený tón a rozruch počas návštev môžu dieťa prebudiť alebo vystrašiť. Môže to byť príliš veľká stimulácia pre mladý nervový systém. Po takejto situácii novorodenci väčšinou zaspia, avšak niektoré z nich môžu podráždené a neutíšiteľné. Preto sa nemusíte báť požiadať svojich hostí, aby nastavili telefóny na vibračný režim a uistili sa, že hovoria pokojne.
Pred návštevou sa dohodnite s partnerom na tom, ako si rozdelíte povinnosti. Kto sa stará o dieťa a kto varí čaj a podáva koláč. Počas počiatočných návštev najbližšej rodiny, keď je matka vyčerpaná pôrodom a nočným kŕmením, nechajte svojho partnera, aby sa o všetko postaral.
Nie každá matka chce dojčiť v prítomnosti hostí. Preto, ak máte pocit, že potrebujete chvíľku intimity so svojím dieťaťom, ospravedlňte sa a choďte do inej miestnosti. Váš partner sa postará o návštevu. Môžete si to dohodnúť s ním vopred, aby sa necítil prekvapený, keď budete v obývačke s návštevou.
Vaši rodičia a blízki priatelia, ktorí majú sami deti, často vám ponúkajú pomoc. Chcú dieťa prebaliť, uvariť, nakŕmiť alebo okúpať. Neváhajte a prijmite ich podporu. Počas tejto doby si môžete oddýchnuť, ľahnúť si alebo sa s nimi len tak porozprávať.
Práve ste porodila, pozeráte sa na seba v zrkadle a na svojich bokoch vidíte šulec tuku, uvoľnené brušné svaly a strie na koži. Je prirodzené, že deväť mesiacov tehotenstva zmení ženské telo, ale stále to ...
Spanie s dieťaťom má svojich nadšených priaznivcov a tiež odporcov. Bez ohľadu na to, či dáte dieťa spať do jeho izby, umiestnite detskú postieľku vo vašej spálni alebo vezmete si dieťa do postele, bude to ...
Rozvod je najbolestivejší, keď rozvádzajúci sa pár nie sú len manželia, ale aj rodičia. Nie je možné ho vykonať spôsobom, ktorý úplne neovplyvní dieťa. Avšak spoločne môžete urobiť všetko preto, aby ...